مدیریت

مدیریت

 تیمهای عملیاتی اورژانس 115 آموزشهای لازم در جهت انجام احیا را دیده اند و تا به حال توانسته اند جان تعداد زیادی را از مرگ حتمی نجات دهند .

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان بوشهر ، عصر پنجمین روز ماه مبارک رمضان با حال  و هوایی خاص برای تیم عملیاتی اورژانس 115 مستقر در پایگاه بهمنی شهر بوشهر همراه بود .در ساعت 13:53 ایشان به ماموریتی اعزام شدند که طبق گفته خود بیمار حالش خوب نبوده و به دلیل تنهاییش در خانه و احتمال بیهوشی از اورژانس 115 کمک خواسته بود .همکاران تیم عملیاتی اورژانس سعی کردند در اسرع وقت خود را به آدرس برسانند ، درب منزل بیمار نیمه باز بود و وقتی آنان به داخل خانه رفتند جوانی را دیدند که به دلیل سوئ مصرف مواد با مرگ دست و پنجه نرم می کرد . دهان کف آلود او حاکی از این بود که راه هواییش با ترشحات بسته شده و احتمال خفگی او زیاد است .بررسیهای اولیه انجام و در اولین اقدام سعی کردند راه هوایی او را پاکسازی و تنفسش را برقرار نمایند .پس از اطمینان از وضعت تنفس بیمار دیگر اقدامات درمانی را در کمترین زمان ممکن انجام داده و ضمن هماهنگی با ستاد هدایت و اطلاع رسانی اورژانس وخامت حال بیمار به اطلاع بیمارستان مقصد رسانده شد و از آنان درخواست کردند تا امکانات اولیه را جهت پذیرش او انجام دهند . ایشان بیمار را در حالی به کادر درمان بیمارستان سلمان فارسی تحویل دادند که زنده بود و به مراقبتهای ویژه پزشکی نیاز داشت. در پیگیریهای به عمل آمده از سوی کارشناسان ستاد هدایت و اطلاع رسانی اورژانس بوشهر مشخص شد حال عمومیش بد نیست ، از نظر وضعیت هوشیاری و علائم حیاتی وضعیت بدی ندارد و امید است در روزهای آینده روند بهبود را طی کند .

بنا به این گزارش اعضای تیم عملیاتی اورژانس 115 آقایان آرمان بیگدلی و هادی علیمی بودند که در ماه مبارک رمضان 97 اولین احیا موفق را به ثبت رساندند .

ز.ی/50000

سه شنبه 01/03/97 

دکتر کشمیری ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و هیات همراه از پایگاه اورژانس 115 جزیره خارک بازدید کردند .

پایگاه دریایی اورژانس تصویب و در آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید .

ریاست مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکیاستان بوشهر ، دکتر عبدالرحیم دادجو گفت : در این بازدید دکتر خواجه ئیان معاون بهداشتی دانشگاه ، مهندس فخرایی سرپرست مرکز بهداشت بوشهر ، خانم قربانی معاون فرماندار خارک و آقای حسینی مدیر روابط عمومی دانشگاه مشارکت داشتند و به اتفاق از مرکز بهداشت فعلی جزیره خارک ، ساختمان آینده مرکز بهداشت و بیمارستان خلیج فارس خارک دیدن کردند و پایگاه اورژانس 115 را طی آیینی افتتاح نمودند .

دکتر دادجو افزود : ایشان همچنین در جلسه شورای سلامت جزیره خارک شرکت کرده و به تشریح و بررسی طرحهای سلامت پرداختند .

ایشان در پایان از تصویب پایگاه دریایی اورژانس خبر داد و اظهار امیدواری کرد مشکل نقل و انتقال بیماران از این جزیره به بوشهر تا حد زیادی مرتفع خواهد شد .

ز.ی/50000

شنبه 29/02/97

دست‌نوشته‌های غباری، چالش سطل خاک، مراجعه روزانه ده‌ها نفر و بیشتر به مراکز بهداشتی استان خوزستان و البته این اواخر، بوشهر و.... فکر می‌کنید این اتفاقات دارد کجا‌ها می‌افتد؟ در همین جنوب غربی کشورمان.

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان به نقل از دکتر عبدالرحیم دادجو  حالا از آسمان، گردوغبار مي‌بارد؛ آن هم در اين روزهاي بهاری، به جاي باران. یک طرف این ماجرا، مردم هستند كه با كمي مراعات‌هاي بهداشتي و پزشكي، مي‌توانند اين روز‌ها را به سلامت رد كنند..

ایشان در ابتدا به ترك فضاي آزاد توصیه کردند :

پوست، پوست و دوباره پوست؛ گردوغبار و ريزگردهاي آن به هيچ كجاي بدن، بيشتر از پوست ضربه نمي‌زنند. در كل، دستگاه تنفسي و عروقي در معرض اين آلودگي‌ها هستند كه نتيجه‌اش را هم به‌طور داخلي و هم به‌طور بيروني، روي پوست به‌خوبي مي‌توانيم مشاهده كنيم. اين گردوغبار مي‌تواند حساسيت، كهير، اگزماهاي دست و صورت، درماتيت تماسي، ترك لب و... ايجاد كند. بهترين دستور، عدم‌حضور در فضاهاي باز است. لابد مي‌پرسيد مگر مي‌شود؟ حق البته با شماست؛ اما دست‌كم مراقب كودكان، خانم‌هاي باردار، ‌سالمندان و بيماران باشيد.

ایشان به ضدعفوني كردن زخم‌ها به عنوان توصیه بعدی اشاره کردند و در توضیح مطلب گفتند :

كار داريد، ضرورت دارد و بايد بيرون برويد، تكليف چيست؟ بهتر است بعضي از موارد پيشگيرانه را رعايت كنيد تا مشكلات به كمترين حد خودش برسد. ضد‌آفتاب و مرطوب‌كننده بزنيد و از خانه خارج شويد. دستكش نخي هم به‌دست كنيد. اين گردوغبار براي زخم‌هاي شما مي‌توانند خيلي دردسرساز باشند. اگر زخمي داريد و مي‌خواهيد از خانه خارج شويد، حتماً ضد‌عفوني‌اش كنيد و پانسماني هم داشته باشيد. به خانه كه برگشتيد، حتماً دست‌ها را بشوييد. سفارش متخصصان، استفاده از شوينده‌هاي غيرصابوني است.

دکتر دادجوبه تصادفات رانندگی در این مواقع اشاره کردند و از رانندگان خواستند آهسته و با احتیاط برانند :

از مهم‌ترين مشكلاتي كه در اين هنگامه پيش مي‌آيد، تصادفات رانندگي است. در اين جور مواقع، آهسته برانيد، چراغ‌ها را هم روشن كنيد. تا همين الان هم تصادفات زنجيره‌اي و غيرزنجيره‌اي به واسطه گردوغبار و كاهش ديد، كم نداشته‌ايم. سيستم تهويه مطبوع ماشين خودتان را هم در حالت چرخش مجدد هوا تنظيم كنيد تا گردوغبار ورودي كمتر شود. اگر هم حس كرديد كه نفس‌هايتان كوتاه شده، يا سينه‌تان مي‌سوزد يا خس خس می کند ، سريعا به دكتر برويد. اين گرد و خاك و غبار مي‌تواند حامل ريزگردهاي بيماري‌زاي بسياري باشد ..

دوش روزانه می تواند به کاهش آلودگی ها و جذب آن از راه پوست کمک کند .
در چنين آب و هوايي، استحمام روزانه از واجبات است. هواي مو‌ها را خيلي داشته باشيد. حتماً موهاي خود را بپوشانيد تا از جذب آلاينده‌ها خودداري كند. شستن مو‌ها مي‌تواند به رفع آلودگي موهاي شما كمك بسياري كند. البته يادتان نرود حتماً از شامپو هم استفاده كنيد؛ چون برخي از آلاينده‌ها با آب خالي از بين نمي‌روند. به تغذيه خود هم اهميت بيشتري بدهيد. لابد شنيده‌ايد كه برخي از مواد غذايي چون ميوه‌ها و شير و لبنيات تازه موجب پاكيزه‌سازي بدن، عروق و... مي‌شوند. بهتر است حواستان به لبنيات تازه و مديريت تغذيه‌تان باشد.

ورزش، فعلاً تعطيل

از مهم‌ترين توصيه‌هايي كه مي‌شود به شهروندان درگير با معضل كرد، عدم‌ورزش در فضاهاي آزاد است. بالاخره بايد صبر كرد تا اين وضعيت بغرنج به حالت عادي خودش برگردد. ورزش كردن، باعث استفاده بيشتر از هوا و در نتيجه ورود بيشتر گردوغبار به ريه‌ها و دردسرهاي بعدي‌ مي‌شود. بماند كه بعضي از اهوازي‌ها گلايه دارند كه حتي داخل خانه هم تنفس كردن برايشان سخت است. توصيه بعدي هم اين است كه وقت رانندگي از ورود هوا به داخل خودرو جلوگيري كنيد. اين كار را با تنظيمات فن خودرو مي‌توانيد انجام دهيد.

فست فود‌ها را‌‌ رها كنيد

بعضي‌ها اهل غذاهاي حاضري و فست فود و اين جور چيز‌ها هستند. در موقع گردوغبار و آلودگي هوا سعي كنيد از خوردن فست فود‌ها و نيز مواد غذايي‌اي كه مواد نگه دارنده دارند، مثل چيپس، كنسرو و... خودداري كنيد. از خريد محصولاتي هم كه توسط دستفروش‌ها ارائه مي‌شود و در هواي آزاد قرار گرفته خودداري كنيد؛ مثل خرما كه در جنوب زياد مصرف دارد. غذاهاي خودتان را هم در يخچال و فريزر و به‌صورت پوشيده نگهداري كنيد. سبزي‌ها و امثالهم را خوب گندزدايي كنيد تا چيزي روي آنها باقي نمانده باشد.

درز‌ها را بايد بست

متخصصان سفارش مي‌كنند كه در چنين روزهايي سعي كنيد از دستگاه تصفيه هوا در خانه و محل كار هم استفاده كنيد. براي عدم‌ورود گردوغبار به خانه و محل كار بايد درز‌ها و ورودي‌ها را خوب ببنديد. مواظب ورودي كولر‌ها هم باشيد كه خوب بسته شده باشند. البته اين موارد براي كمتر شدن تأثيرات اين آلودگي‌هاست، وگرنه ما هم مي‌دانيم كه با وجود اين همه گردوغبار، بالاخره راهي براي ورود به خانه، محل كار، ماشين و... پيدا خواهند كرد ولي هرچقدر امكانش باشد، بايد اين ورود را كمتر كرد.

مواظب آب باشيد

حالا كه داخل خانه هستيد، مي‌توانيد چند مورد ديگر را هم رعايت كنيد. اگر اهل سيگار و قليان و دخانيات هستيد، يادتان باشد كه گردوغبار هوا به اندازه كافي مواد آلوده داخل خودش دارد، پس با مصرف اين موارد خودتان را به دردسر مضاعف نيندازيد. اگر از مخازن آب آشاميدني هم استفاده مي‌كنيد، حتماً آنها را خوب بپوشانيد. در مورد ظروف هم كه نيازي به سفارش نيست؛ خوب آنها را بشوييد. اگر به واسطه سردي ناگهاني هوا نيازي به استفاده از وسايل گرمازا داريد، در روزهاي اوج آلودگي هوا و گردوغبار، ميزان حرارتشان را در حد كمي قرار دهيد تا مشكل‌زا نشوند.

گرد و خاك نكنيد

بالاخره آلودگي هوا، الان همه را درگير خودش كرده، پس بهتر است كه همگي در عدم‌تشديد آن مشاركت كنند. بعضي از شغل‌ها توليد گرد و خاك و امثالهم مي‌كند. در روزهاي اوج گردوغبار، بهتر آن است كه دست از كار بكشند تا مشكلات، بيشتر از ايني كه هست، نشود. اگر نياز به قيركاري و سوزاندن مواد پلاستيكي و شاخ و برگ درختان و شبيه آن داريد، در روزهاي اوج گردوغبار دست به اين كار نزنيد؛ واقعاً وضع را بد‌تر مي‌كند.

لطفاً ماسك‌هاي استاندارد

اين روز‌ها، عكس‌هاي زيادي ازمردم با ماسك‌هاي جورواجور منتشر شده است. استفاده از ماسك‌هاي مخصوص گردوغبار، مي‌تواند راه‌حل خوبي براي تردد در سطح شهر باشد. دانشگاه علوم پزشكي بوشهر ، البته پيشنهاد ماسك استاندارد (ماسك دسته، مخصوص گردوغبار) را براي این روزها مطرح كرده است اگر دم دست نبود، پارچه مرطوب هم كارساز است. اكيداً از راه دهان، تنفس نكنيد؛ اين كار را از راه بيني انجام دهيد 

تعداد ماموریتهای انجام شده : 4382 ماموریت تعداد ماموریتهای تصادفی : 727 مورد مصدومان منتقل شده به بیمارستان :774 مورد تعداد ماموریتهای غیر تصادفی : 3655 مورد تعداد کل بیماران منتقل شده به بیمارستانها :912 بیمار درمان در محل در حوادث غیرترافیکی : 2424 بیمار تعداد فوتی حوادث ترافیکی : 10 مورد جمع فوتی ها : 41 مورد تعداد بازدید از پایگاههای اورژانس 115: 73 مورد نرخ رشد ماموریتهای ترافیکی در طرح امداد نوروزی 97 نسبت به 96 : 20 درصد درجاده ها و معابر شهری و روستایی نرخ رشد تعداد موارد فوتی تصادفات ترافیکی ر طرح امداد نوروزی 97 نسبت به 96 : 38 – درصد بوده است . محورهای پرتردد و پر حادثه : بوشهر – شیراز ، بوشهر – گناوه و نوار ساحلی استان ز.ی/50000 شنبه 18 /01 /97

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان از واژگونی اتوبوس شرکت نفت گچساران در مسیر امامزاده بی بی حکمیه (س) نزدیک به امامزاده کاکامبارک و مصدوم و کشته شدن ۱۷ نفرخبر داد.

به گزارش روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ استان؛ جلال پوران فرد با بیان اینکه این واژگونی ساعت ۱۹و۲۵ دقیقه به وقوع پیوسته است، گفت: درگزارش اولیه ۱۶ مصدوم و یک فوتی درپی داشته که وضعیت دو مصدوم وخیم گزارش شده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی عنوان کرد: در پی اعلام این خبر بلافاصله ۵ دستگاه آمبولانس از گچساران، امامزاده جعفر، دیل، بی بی حکمیه(س) و ۲ دستگاه آمبولانس با هماهنگی لازم از بوشهر (شهرستان دیلم) به محل حادثه اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه در این حادثه ۱ نفر در دم جان باخته بود، افزود: ۷ مصدوم به شهرستان دیلم منتقل و مابقی به بیمارستانهای گچساران انتقال داده شدند.

 

جلال پوران فرد اذعان نمود: وضعیت دو مصدوم انتقالی وخیم اعلام شده است.

 

در ساعت ۱۰:۳۷دقیقه صبح پنجشنبه ۱۶فروردین طبق اعلام مرکز پیام شهرستان دشتستان مبنی بر کاهش سطح هوشیاری در کمترین زمان ممکن به بالین بیمار رسیدیم بیمارتقریبا۶۰ساله با سابقه بیماری قلبی بودند که  پس از چک بیمار متوجه ایست قلبی و دیسترس تنفسی بیمار شدیم ، طبق تشخیص بلافاصله عملیات احیای قلبی ریوی شامل اکسیژن تراپی با آمبوبگ حفظ راه هوایی با ایروی وماساژقفسه سینه و رگ گیری ومانیتورینگ انجام وضمن تلاش برای بهبود وثبات حال بیمار ترتیب انتقال ایشان را به بیمارستان شهید گنجی برازجان دادیم . این وضعیت تا بیمارستان ادامه داشت و با همکاری  کادر اورژانس بیمارستان علایم حیاتی بیمار بهبود پیدا کرد و در پیگیریهای به عمل آمده  مطلع شدیم ایشان به بخش منتقل شده اند  وحالشان بد نیست .

اعضای تیم عملیاتی اورژانس 115 شهری برازجان : آقایان هادی بخشی  و رحمان شکیبا

ز.ی /50000

شنبه 18/01/97

بازدید معاون نیروی انسانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر  و رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان از پایگاههای شهرستان تنگستان – نوروز 97

دکتر عبدالرحیم دادجو در مصاحبه با روابط عمومی گفت : طرح امداد نوروزی از ۲۵ اسفندماه آغاز شده و تا کنون بصورت متوسط روزانه ۳۰۰ ماموریت اورژانس توسط تیمهای عملیاتی اورژانس در سطح استان انجام شده است ، اعم از ترافیکی و غیرترافیکی .

Community Blog


cache/resized/387e256f1b3451ca3e5961a23f6cfc55.jpg
سه تن از اعضای
cache/resized/cead87738567471ca93b139af22791e2.jpg
مشاور وزیر بهداشت و
cache/resized/9f2d96142d80972e34568cb661619a6b.jpg
بیمار قلبی بعد از
cache/resized/24040c9e3d691928bff357c2b13970b0.jpg
مشارکت بالگرد
cache/resized/a6992808615d9adeaa018af22cce49ff.jpg
به گزارش مسئول
cache/resized/3a7e1e5a2ce7d790ebb48695bd6c6472.jpg
مسئول آموزش سازمان

کاربر آنلاین

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تصاویر و ویدئوهای ویژه

cache/resized/7eb0099ce69c9a8f5b6b2f72e0a4d12d.jpg
 تیمهای عملیاتی اورژانس 115 آموزشهای لازم در جهت
cache/resized/ed66615646d507101a186c937fbb4782.jpg
دکتر کشمیری ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و هیات
cache/resized/5ce5650125b154246a52c81343dfac53.jpg
دست‌نوشته‌های غباری، چالش سطل خاک، مراجعه روزانه
cache/resized/a61fdf58dd716d8febcb97fc472e5467.jpg
تعداد ماموریتهای انجام شده : 4382 ماموریت تعداد
cache/resized/8550dc92789c12494e956a699ce694c1.jpg
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان از
cache/resized/a7a1e8e69f03d204ab858e741b7bd3fd.jpg
در ساعت ۱۰:۳۷دقیقه صبح پنجشنبه ۱۶فروردین طبق
بازدید معاون نیروی انسانی دانشگاه علوم پزشکی و
cache/resized/b47fdea6e5e166a38464585c56c80c58.jpg
دکتر عبدالرحیم دادجو در مصاحبه با روابط عمومی گفت