خبرهای اسلاید شو

خبرهای اسلاید شو (19)

 تیمهای عملیاتی اورژانس 115 آموزشهای لازم در جهت انجام احیا را دیده اند و تا به حال توانسته اند جان تعداد زیادی را از مرگ حتمی نجات دهند .

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان بوشهر ، عصر پنجمین روز ماه مبارک رمضان با حال  و هوایی خاص برای تیم عملیاتی اورژانس 115 مستقر در پایگاه بهمنی شهر بوشهر همراه بود .در ساعت 13:53 ایشان به ماموریتی اعزام شدند که طبق گفته خود بیمار حالش خوب نبوده و به دلیل تنهاییش در خانه و احتمال بیهوشی از اورژانس 115 کمک خواسته بود .همکاران تیم عملیاتی اورژانس سعی کردند در اسرع وقت خود را به آدرس برسانند ، درب منزل بیمار نیمه باز بود و وقتی آنان به داخل خانه رفتند جوانی را دیدند که به دلیل سوئ مصرف مواد با مرگ دست و پنجه نرم می کرد . دهان کف آلود او حاکی از این بود که راه هواییش با ترشحات بسته شده و احتمال خفگی او زیاد است .بررسیهای اولیه انجام و در اولین اقدام سعی کردند راه هوایی او را پاکسازی و تنفسش را برقرار نمایند .پس از اطمینان از وضعت تنفس بیمار دیگر اقدامات درمانی را در کمترین زمان ممکن انجام داده و ضمن هماهنگی با ستاد هدایت و اطلاع رسانی اورژانس وخامت حال بیمار به اطلاع بیمارستان مقصد رسانده شد و از آنان درخواست کردند تا امکانات اولیه را جهت پذیرش او انجام دهند . ایشان بیمار را در حالی به کادر درمان بیمارستان سلمان فارسی تحویل دادند که زنده بود و به مراقبتهای ویژه پزشکی نیاز داشت. در پیگیریهای به عمل آمده از سوی کارشناسان ستاد هدایت و اطلاع رسانی اورژانس بوشهر مشخص شد حال عمومیش بد نیست ، از نظر وضعیت هوشیاری و علائم حیاتی وضعیت بدی ندارد و امید است در روزهای آینده روند بهبود را طی کند .

بنا به این گزارش اعضای تیم عملیاتی اورژانس 115 آقایان آرمان بیگدلی و هادی علیمی بودند که در ماه مبارک رمضان 97 اولین احیا موفق را به ثبت رساندند .

ز.ی/50000

سه شنبه 01/03/97 

شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 09:23

چند توصیه مهم به مردم گرفتار در گرد و غبار

نوشته شده توسط

دست‌نوشته‌های غباری، چالش سطل خاک، مراجعه روزانه ده‌ها نفر و بیشتر به مراکز بهداشتی استان خوزستان و البته این اواخر، بوشهر و.... فکر می‌کنید این اتفاقات دارد کجا‌ها می‌افتد؟ در همین جنوب غربی کشورمان.

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان به نقل از دکتر عبدالرحیم دادجو  حالا از آسمان، گردوغبار مي‌بارد؛ آن هم در اين روزهاي بهاری، به جاي باران. یک طرف این ماجرا، مردم هستند كه با كمي مراعات‌هاي بهداشتي و پزشكي، مي‌توانند اين روز‌ها را به سلامت رد كنند..

ایشان در ابتدا به ترك فضاي آزاد توصیه کردند :

پوست، پوست و دوباره پوست؛ گردوغبار و ريزگردهاي آن به هيچ كجاي بدن، بيشتر از پوست ضربه نمي‌زنند. در كل، دستگاه تنفسي و عروقي در معرض اين آلودگي‌ها هستند كه نتيجه‌اش را هم به‌طور داخلي و هم به‌طور بيروني، روي پوست به‌خوبي مي‌توانيم مشاهده كنيم. اين گردوغبار مي‌تواند حساسيت، كهير، اگزماهاي دست و صورت، درماتيت تماسي، ترك لب و... ايجاد كند. بهترين دستور، عدم‌حضور در فضاهاي باز است. لابد مي‌پرسيد مگر مي‌شود؟ حق البته با شماست؛ اما دست‌كم مراقب كودكان، خانم‌هاي باردار، ‌سالمندان و بيماران باشيد.

ایشان به ضدعفوني كردن زخم‌ها به عنوان توصیه بعدی اشاره کردند و در توضیح مطلب گفتند :

كار داريد، ضرورت دارد و بايد بيرون برويد، تكليف چيست؟ بهتر است بعضي از موارد پيشگيرانه را رعايت كنيد تا مشكلات به كمترين حد خودش برسد. ضد‌آفتاب و مرطوب‌كننده بزنيد و از خانه خارج شويد. دستكش نخي هم به‌دست كنيد. اين گردوغبار براي زخم‌هاي شما مي‌توانند خيلي دردسرساز باشند. اگر زخمي داريد و مي‌خواهيد از خانه خارج شويد، حتماً ضد‌عفوني‌اش كنيد و پانسماني هم داشته باشيد. به خانه كه برگشتيد، حتماً دست‌ها را بشوييد. سفارش متخصصان، استفاده از شوينده‌هاي غيرصابوني است.

دکتر دادجوبه تصادفات رانندگی در این مواقع اشاره کردند و از رانندگان خواستند آهسته و با احتیاط برانند :

از مهم‌ترين مشكلاتي كه در اين هنگامه پيش مي‌آيد، تصادفات رانندگي است. در اين جور مواقع، آهسته برانيد، چراغ‌ها را هم روشن كنيد. تا همين الان هم تصادفات زنجيره‌اي و غيرزنجيره‌اي به واسطه گردوغبار و كاهش ديد، كم نداشته‌ايم. سيستم تهويه مطبوع ماشين خودتان را هم در حالت چرخش مجدد هوا تنظيم كنيد تا گردوغبار ورودي كمتر شود. اگر هم حس كرديد كه نفس‌هايتان كوتاه شده، يا سينه‌تان مي‌سوزد يا خس خس می کند ، سريعا به دكتر برويد. اين گرد و خاك و غبار مي‌تواند حامل ريزگردهاي بيماري‌زاي بسياري باشد ..

دوش روزانه می تواند به کاهش آلودگی ها و جذب آن از راه پوست کمک کند .
در چنين آب و هوايي، استحمام روزانه از واجبات است. هواي مو‌ها را خيلي داشته باشيد. حتماً موهاي خود را بپوشانيد تا از جذب آلاينده‌ها خودداري كند. شستن مو‌ها مي‌تواند به رفع آلودگي موهاي شما كمك بسياري كند. البته يادتان نرود حتماً از شامپو هم استفاده كنيد؛ چون برخي از آلاينده‌ها با آب خالي از بين نمي‌روند. به تغذيه خود هم اهميت بيشتري بدهيد. لابد شنيده‌ايد كه برخي از مواد غذايي چون ميوه‌ها و شير و لبنيات تازه موجب پاكيزه‌سازي بدن، عروق و... مي‌شوند. بهتر است حواستان به لبنيات تازه و مديريت تغذيه‌تان باشد.

ورزش، فعلاً تعطيل

از مهم‌ترين توصيه‌هايي كه مي‌شود به شهروندان درگير با معضل كرد، عدم‌ورزش در فضاهاي آزاد است. بالاخره بايد صبر كرد تا اين وضعيت بغرنج به حالت عادي خودش برگردد. ورزش كردن، باعث استفاده بيشتر از هوا و در نتيجه ورود بيشتر گردوغبار به ريه‌ها و دردسرهاي بعدي‌ مي‌شود. بماند كه بعضي از اهوازي‌ها گلايه دارند كه حتي داخل خانه هم تنفس كردن برايشان سخت است. توصيه بعدي هم اين است كه وقت رانندگي از ورود هوا به داخل خودرو جلوگيري كنيد. اين كار را با تنظيمات فن خودرو مي‌توانيد انجام دهيد.

فست فود‌ها را‌‌ رها كنيد

بعضي‌ها اهل غذاهاي حاضري و فست فود و اين جور چيز‌ها هستند. در موقع گردوغبار و آلودگي هوا سعي كنيد از خوردن فست فود‌ها و نيز مواد غذايي‌اي كه مواد نگه دارنده دارند، مثل چيپس، كنسرو و... خودداري كنيد. از خريد محصولاتي هم كه توسط دستفروش‌ها ارائه مي‌شود و در هواي آزاد قرار گرفته خودداري كنيد؛ مثل خرما كه در جنوب زياد مصرف دارد. غذاهاي خودتان را هم در يخچال و فريزر و به‌صورت پوشيده نگهداري كنيد. سبزي‌ها و امثالهم را خوب گندزدايي كنيد تا چيزي روي آنها باقي نمانده باشد.

درز‌ها را بايد بست

متخصصان سفارش مي‌كنند كه در چنين روزهايي سعي كنيد از دستگاه تصفيه هوا در خانه و محل كار هم استفاده كنيد. براي عدم‌ورود گردوغبار به خانه و محل كار بايد درز‌ها و ورودي‌ها را خوب ببنديد. مواظب ورودي كولر‌ها هم باشيد كه خوب بسته شده باشند. البته اين موارد براي كمتر شدن تأثيرات اين آلودگي‌هاست، وگرنه ما هم مي‌دانيم كه با وجود اين همه گردوغبار، بالاخره راهي براي ورود به خانه، محل كار، ماشين و... پيدا خواهند كرد ولي هرچقدر امكانش باشد، بايد اين ورود را كمتر كرد.

مواظب آب باشيد

حالا كه داخل خانه هستيد، مي‌توانيد چند مورد ديگر را هم رعايت كنيد. اگر اهل سيگار و قليان و دخانيات هستيد، يادتان باشد كه گردوغبار هوا به اندازه كافي مواد آلوده داخل خودش دارد، پس با مصرف اين موارد خودتان را به دردسر مضاعف نيندازيد. اگر از مخازن آب آشاميدني هم استفاده مي‌كنيد، حتماً آنها را خوب بپوشانيد. در مورد ظروف هم كه نيازي به سفارش نيست؛ خوب آنها را بشوييد. اگر به واسطه سردي ناگهاني هوا نيازي به استفاده از وسايل گرمازا داريد، در روزهاي اوج آلودگي هوا و گردوغبار، ميزان حرارتشان را در حد كمي قرار دهيد تا مشكل‌زا نشوند.

گرد و خاك نكنيد

بالاخره آلودگي هوا، الان همه را درگير خودش كرده، پس بهتر است كه همگي در عدم‌تشديد آن مشاركت كنند. بعضي از شغل‌ها توليد گرد و خاك و امثالهم مي‌كند. در روزهاي اوج گردوغبار، بهتر آن است كه دست از كار بكشند تا مشكلات، بيشتر از ايني كه هست، نشود. اگر نياز به قيركاري و سوزاندن مواد پلاستيكي و شاخ و برگ درختان و شبيه آن داريد، در روزهاي اوج گردوغبار دست به اين كار نزنيد؛ واقعاً وضع را بد‌تر مي‌كند.

لطفاً ماسك‌هاي استاندارد

اين روز‌ها، عكس‌هاي زيادي ازمردم با ماسك‌هاي جورواجور منتشر شده است. استفاده از ماسك‌هاي مخصوص گردوغبار، مي‌تواند راه‌حل خوبي براي تردد در سطح شهر باشد. دانشگاه علوم پزشكي بوشهر ، البته پيشنهاد ماسك استاندارد (ماسك دسته، مخصوص گردوغبار) را براي این روزها مطرح كرده است اگر دم دست نبود، پارچه مرطوب هم كارساز است. اكيداً از راه دهان، تنفس نكنيد؛ اين كار را از راه بيني انجام دهيد 

بازدید معاون نیروی انسانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر  و رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان از پایگاههای شهرستان تنگستان – نوروز 97

یکشنبه, 05 فروردين 1397 ساعت 08:55

ماموریتهای اورژانس بوشهر از مرز 1600 گذشت .

نوشته شده توسط

دکتر عبدالرحیم دادجو در مصاحبه با روابط عمومی گفت : طرح امداد نوروزی از ۲۵ اسفندماه آغاز شده و تا کنون بصورت متوسط روزانه ۳۰۰ ماموریت اورژانس توسط تیمهای عملیاتی اورژانس در سطح استان انجام شده است ، اعم از ترافیکی و غیرترافیکی .

دکتر عبدالرحیم دادجو رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان بوشهر اعلام کرد : ثبت اطلاعات مربوط به چهارشنبه آخر سال از اول اسفند ماه96 آغاز شده و تا کنون 17 مورد در سامانه ثبت حوادث درج شده است .

این مرکز ترتیبی داده است تا از اول اسفند:

-          آموزشهای همگانی بخصوص در سطح مدارس استان در مقاطع مختلف تحصیلی با حضور کارشناسان اورژآنس 115 داده شود .هدف از این دوره های آموزشی آشنایی کودکان و نوجوانان با خطرات ناشی از انهدام مواد منفجره و آتش سوزی بوده است .

-          همکاری با رسانه ها و صدا و سیما در خصوص ارائه آموزشهای ضروری با هدف کاهش مصدومین چهارشنبه سوری

-          اعلام آماده باش به ستاد هدایت و اطلاع رسانی اورژانس MCMC  و ستاد هدایت عملیات بحران  EOC  

-          آماده باش 43 پایگاه شهری و جاده ای در سطح استان بوشهر به منظور پوشش حوادث احتمالی

-          هماهنگی و اعلام آماده باش به بیمارستانهای سطح استان

 

 

دکتر دادجو در پایان افزود در اماکن شهری و نقاط پر جمعیت مقرر شده است یک دستگاه آمبولانس با تیم عملیاتی و تجهیزات ضروری استقرار می یابد تا حتی المقور به صحنه حادثه نزدیک باشد .ایشان اظهار امیدواری کردند تا مردم استان بوشهر با رعایت نکات ایمنی بتوانند این ایم را به شیرینی به پایان برسانند .

 

ز.ی/50000

سه شنبه 22/12/96

چهارشنبه, 11 بهمن 1396 ساعت 10:20

عمو اورژانسی ها در بوستان مهر و مهد شادمانه

نوشته شده توسط

آموزشهای اورژانس 115 در مراکز پیش دبستانی شهر برازجان عملیاتی شد . با همکاری تیم عملیاتی پایگاه 2 شهری اورژانس 115 مستقر در شهر برازجان آقایان هادی بخشی ، عبدالرحمن شکیبا و حمیدرضا شبانکاره فرد،  کودکان مراکز پیش دبستانی بوستان مهر و مهد شادمانه آموزشهای ضروری در خصوص آشنایی با اورزانس 115 ، شناخت موقعیتهای اورژانس ، برخورد صحیح با بیماران اورژانس و... با همکاری خود کودکان اجرا گردید.

هدف از برگزاری این دوره های آموزشی استفاده از قوه یادگیری و استعدادهای نهفته در وجود کودکان است به منظور جلوگیری از آسیبها و مرگ و میرهایی که تنها با یادگیری صحیح و برخورد به موقع بتوان از آن جلوگیری کرد و سنین کودکی از بهترین سالها در آموزش است .

 

 

شنبه, 30 دی 1396 ساعت 09:36

آزمون المپیاد علمی – مهارتی اورژانس

نوشته شده توسط

اطلاعیه مهم واحد آموزش

آزمون المپیاد علمی – مهارتی اورژانس ( مرحله مقدماتی ) در استان بوشهر برگزار خواهد شد .

به گفته مسئول واحد آموزش ، سید احسان گلستانه ، زمان برگزاری المپیاد مقدماتی روز دوشنبه 9 بهمن ماه 96 در شهر بوشهر خواهد بود . علاقمندان می توانند منابع آزمون را از سایت اورژانس کشور واحد آموزش دریافت نمایند .

ز.ی/50000

 

شنبه 30/10/96

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان بوشهر از اعزام آمبولانس هوایی بوشهر برای انتقال مصدوم تصادفی در جزیره خارک خبر داد .

دکتر عبدالرحیم دادجو در گفت و گو با روابط عمومی مرکز اظهار داشت : مصدوم آقایی 39 ساله بود که به علت تصادف از ناحیه دست و پای راست مشکلات عدیده اورتوپدی پیدا کرده بود و به خدمات تخصصی پزشکی نیاز داشت .پذیرش بیمار از طریق ستاد هدایت و اطلاع رسانی اورژانس MCMC انجام و هماهنگیهای لازم برای اعزام آمبولانس هوایی 115 انجام شد .

وی افزود : بالگرد اورژانس 115 به سمت جزیره خارک اعزام شد و در 48 دقیقه بیمار را از بیمارستان خلیج فارس خارک به بیمارستان شهدای خلیج بوشهر منتقل کرد . تیم عملیاتی اورژانس 115 آقایان سید رسول هاشمی و روزبه دهباشی به همراه 3 نفر کادرو کاپیتان  زبده از پرسنل هوا دریا این ماموریت را انجام دادند .

دکتر دادجو در خاتمه خاطر نشان کرد : از ابتدای سال تا کنون 30 پرواز توسط بالگرد اورژانس برای انتقال بیماران در سطح استان انجام شده است و عمده آن مربوط به مناطقی مانند جزیره خارک بوده که مرز آبی روند امدادرسانی را درآنجا کند می کند .فوریتهای پزشکی استان در صدد است تا با افزایش برد پروازی خود در سطح استان خدمات بالگرد را در استان افزایش دهد و بتواند به مصدومینی که در مناطق عسلویه ، جم و ... هستند و در حال حاضر باید به کنگان آورده شوند و سپس از طریق بالگرد اعزام شوند خدمات بهتری را ارائه دهند .

ز.ی/50000

 

سه شنبه 19/10/96

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فورتهای پزشکی استان بوشهر :
فراگیری کمک‌های اولیه باید به‌عنوان یک فرهنگ عمومی در جامعه نهادینه شود
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان  گفت: فراگیری کمک‌های اولیه به‌واسطه رابطه نزدیکی که باجان انسان‌ها دارد، یک امر مهم و ضروری و به‌عنوان یک مهارت زندگی برای اعضای جامعه به‌حساب می‌آید و باید به‌عنوان یک فرهنگ عمومی در جامعه نهادینه شود.
به گزارش روابط عمومی مرکز، دکتر دادجو افزود: چگونگی نهادینه کردن این مهارت خاص و حیاتی، به‌عنوان یک فرهنگ عمومی در میان جامعه و همچنین واکسینه کردن جامعه در مقابل حوادث، به‌ویژه حوادث انسان‌ساز، از طریق آموزش همگانی کمک‌های اولیه، سؤالاتی هستند که همواره ذهن اشخاص، تصمیم‌گیرندگان و دولت‌ها را به خود مشغول کرده است.
وی با اشاره به‌رایگان بودن کلیه مراحل آموزش امداد و نجات و پیشگیری از سوانح و حوادث، افزود: فراگیری مهارت‌های امداد و نجات برای مدیران مدارس و مربیان بهداشتی یک ضرورت محسوب می‌شود و لازمه آموختن هر فرد در زندگی بوده و در موقع بروز حوادث تا رسیدن نیروهای امدادی نیاز به مراقبت افراد مجرب در امدادرسانی ضروری است.
دکتر دادجو اظهار داشت: در همین راستا، شبکه بهداشت و درمان دشتستان، جهت توانمندسازی مدیران، رابطین بهداشتی و مراقبین سلامت مدارس، کلاس‌های آموزشی در خصوص کمک‌های اولیه و پیشگیری از سوانح و حوادث در مدارس با همکاری مرکز فوریت‌های پزشکی شهرستان برای گروه مردان و زنان به‌صورت مجزا برگزار کرد.
مربیان آموزشی این دوره زهرا هدایت و هادی بخشی در خصوص فوریت‌های پزشکی، خونریزی‌ها و کنترل آن، آسیب‌های اسکلتی، انواع سوختگی‌ها، تشنج، گزش‌ها از قبیل مارگزیدگی و عقرب گزیدگی و همچنین نحوه صحیح کمک‌رسانی به بیماران قلبی و عروقی و چگونگی عملیات احیاء قلبی و ریوی به گروه هدف آموزش دادند.
دوشنبه, 08 آبان 1396 ساعت 05:00

کارگاه علمی آموزشی

نوشته شده توسط

کارگاه علمی آموزشی ، پیشگیری ، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان پستان و سرویکس با امتیاز باز آموزی ویژه پزشکان عمومی ، دکترای حرفه ای ، کارشناسان پرستاری ، کارشناسان مامائی و بهداشت عمومی 

 

اهداف برنامه کشوری پیشگیری از سرطان 

اپیدمیولوژی و ریسک فاکتورهای شابع سرطان

پیشگیری ، تشخیص و غربالگری سرطان پستان

پیگشیری ، تشخیص و غربالگری سرطان سرویکس

 

زمان : 

شنبه 13 آبان ماه 

محل برگزاری : 

خیابان معلم - روبروی مصلی نماز جمعه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر - سالن شهید مفتح 

آدرس سامانه جهت عضویت و ثبت نام برنامه ها : 

www.ircme.ir

شماره تلفن : 333340741

حق ثبت نام به حساب بانک ملت بنام معاونت آموزش دانشگاه علوم پزشکی بوشر 

 

Community Blog


cache/resized/387e256f1b3451ca3e5961a23f6cfc55.jpg
سه تن از اعضای
cache/resized/cead87738567471ca93b139af22791e2.jpg
مشاور وزیر بهداشت و
cache/resized/9f2d96142d80972e34568cb661619a6b.jpg
بیمار قلبی بعد از
cache/resized/24040c9e3d691928bff357c2b13970b0.jpg
مشارکت بالگرد
cache/resized/a6992808615d9adeaa018af22cce49ff.jpg
به گزارش مسئول
cache/resized/3a7e1e5a2ce7d790ebb48695bd6c6472.jpg
مسئول آموزش سازمان

کاربر آنلاین

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تصاویر و ویدئوهای ویژه

cache/resized/7eb0099ce69c9a8f5b6b2f72e0a4d12d.jpg
 تیمهای عملیاتی اورژانس 115 آموزشهای لازم در جهت
cache/resized/ed66615646d507101a186c937fbb4782.jpg
دکتر کشمیری ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و هیات
cache/resized/5ce5650125b154246a52c81343dfac53.jpg
دست‌نوشته‌های غباری، چالش سطل خاک، مراجعه روزانه
cache/resized/a61fdf58dd716d8febcb97fc472e5467.jpg
تعداد ماموریتهای انجام شده : 4382 ماموریت تعداد
cache/resized/8550dc92789c12494e956a699ce694c1.jpg
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان از
cache/resized/a7a1e8e69f03d204ab858e741b7bd3fd.jpg
در ساعت ۱۰:۳۷دقیقه صبح پنجشنبه ۱۶فروردین طبق
بازدید معاون نیروی انسانی دانشگاه علوم پزشکی و
cache/resized/b47fdea6e5e166a38464585c56c80c58.jpg
دکتر عبدالرحیم دادجو در مصاحبه با روابط عمومی گفت